تالار گفتمان بافق سلام

نسخه کامل: پردازنده ها
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
پردازنده Haswell :

با رونمایی اینتل از نسل جدید پردازنده‌های این شرکت با نام
Haswell
، نوبت به آن رسیده است تا کمی بیشتر با معماری و جزئیات به کار رفته در این کم‌مصرف‌های قدرتمند که از سال آینده مهمان گجت‌های قابل حمل ما خواهند بود، آشنا شویم.

کارآیی بالا را با قدرت گرافیکی بالاتر ترکیب کنید تا به اینتل هاسول برسید؛ پردازنده‌هایی که آمده‌اند تا قدرت کامپیوترهای رومیزی را بیش از پیش به دنیای تبلت‌ها وارد کنند و قلمرو کارآیی این گجت‌های کوچک پرمخاطب را افزایش دهند. البته چهارمین نسل پردازنده‌های اینتل قرار نیست که تعداد هسته‌ها را افزایش دهند یا جهش خیره‌کننده‌ای در قدرت یا میزان سرعت پردازشگر‌ها به وجود بیاورند. در حقیقت، این پردازنده‌ها قرار است قدرت نسل فعلی را با مصرف انرژی پایین‌تر به ما ارائه نمایند.
معماری جدید، اما مشابه با نسل قبلی
هاسول نیز همچون پردازنده‌های خانواده
Ivy Bridge
با تراشه‌های ۲۲ نانومتری تولید می‌شود و همانند پردازنده‌های
intel Core i5-3570K
می‌تواند کنترلر مموری را از مادربورد به
CPU
منتقل نماید.

همچنین افزودن سخت‌افزارهایی برای افزایش سرعت انکود کردن ویدیوها، افزودن هسته‌هایی در جهت افزایش قدرت گرافیکی پردازنده، تکنولوژی‌هایی همچون
HyperThreading،Turbo Boost
و
ring interconnect
از جمله موارد مشابه دیگر بین این دو خانواده محسوب می‌گردند.
کم مصرف‌ترین پردازنده دنیا

تفاوت اصلی پردازنده‌های هاسول با دیگر مدل‌های شرکت اینتل به مصرف پایین انرژی در آن‌ها بر می‌گردد. هدف اینتل از تولید نسل چهارم پردازنده‌هایش، به همراه آوردن تمامی قدرت یک کامپیوتر رومیزی به تبلت‌ها و گجت‌های کوچکی است که امروزه در دستان طیف وسیعی از کاربران پیدا می‌شود و بازار رو به رشد آن، هر تولیدکننده‌ای را اغوا می‌کند.

اما تمامی مشکل اصلی تبلت‌های امروزی قدرت آن‌ها نیست. عمر کوتاه باتری‌های مورد استفاده در تبلت‌ها، جوابگوی مصرف انرژی بالای پردازنده‌های آن‌ها نیست. اما اینتل راه حل جدیدی در آستین دارد که می‌تواند با بهبود ۲۰ برابری مصرف انرژی نسبت به پردازنده‌های کم مصرف
Ivy Bridge
، تغییرات چشمگیری در این موضوع به وجود بیاورد. بعضی تراشه‌های هاسول با انرژی کمتر از ۱۰ وات فعالیت می‌کنند. اما اینتل چگونه به این فناوری دسترسی پیدا نموده است؟

بخشی از پاسخ این سوال در فناوری جدید این شرکت با نام "فعال-غیر فعال" نهفته است. این تکنولوژی با برقراری نوعی ارتباط بین حالت
Sleep
و
Active
‌ به کاهش انرژی کمک می‌کند. در واقع، این تکنولوژی در حالت اکتیو با پاسخگویی سریع، انرژی را منتقل می‌کند و در حالت
Sleep
با ایجاد بهبود در مصرف انرژی، مصرف کلی پردازنده را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

به گفته اینتل، پردازنده‌های هاسول اغلب اوقات در حالت "فعال-غیرفعال" به سر می‌برند و بدین ترتیب بهبود قابل توجهی را در مصرف انرژی پردازنده به وجود می‌آورند.

البته این بدین معنا نیست که عمر باتری‌ دستگاه‌هایی که از هاسول استفاده کنند، ۲۰ برابر می‌شود، چرا که عمر باتری به مسائل گوناگونی مرتبط است، اما به خودی خود می‌تواند مصرف انرژی را به طور چشمگیری در باتری‌ها کاهش دهد و بالطبع به افزایش عمر آن‌ها کمک نماید.
در کارآیی نسل فعلی تغییر چشمگیری ندارد
پاسخ به این سوال که پردازنده‌های هاسول نسبت به نسل قبلی خود تا چه حد پیشرفت داشته‌اند، هنوز قطعی نیست. در واقع تنه اصلی این دو نسل تغییر ویژه‌ای به خود ندیده و تنها ترفندها و شاخ و برگ‌هایی برای افزایش سرعت توسط اینتل به کار رفته است.

در هاسول،
ALU
های جدیدی در هر هسته به کار گرفته شده است که به کمک‌ آن‌ها دو
Branche
در هر چرخه انجام می‌پذیرد و همچنین هر چرخه توانایی انجام هشت عملیات را به جای شش عملیات که در
Ivy Bridge
‌ انجام می‌شد، انجام‌ می‌دهد.

با کمک تکنولوژی
AVX2
، پردازنده‌ هاسول قدم بلندی در زمینه ممیز شناوری برداشته‌ است و عملیات‌های مربوط به ممیز شناوری در هر چرخه از هشت در ۱۶ به ۱۶ در ۳۲ افزایش یافته است. اقدام دیگر اینتل در هاسول، قطع دسترسی به کش مموری در حین انجام عملیات‌های مربوط به شناورهای ممیزی‌ست.

با توجه به این موارد و دیگر قابلیت‌های ذکر شده از هاسول،‌ به جز کاهش مصرف انرژی، نمی‌توان انتظار جهش بسیار بزرگی در زمینه قدرت پردازشی را از سوی هاسول داشته باشیم.
قدرتمند اما بدون تغییر

در بخش گرافیک هم تغییر چشمگیری بین پردازنده‌های
Ivy Bridge
و
Haswell
دیده نمی‌شود و ما شاهد همان طراحی یکپارچه به کار رفته در
Ivy Bridge
هستیم. گرافیک پردازنده‌های هاسول در سه مدل
GT1
،
GT2
و
GT3
تولید خواهند شد و تفاوت بین آن‌ها در کارآیی و بخش‌های کاربردی به چشم می‌آید به طوری که در مقایسه‌های محاسباتی، برتری ۲ برابری
GT3
به وضوح به چشم می‌آيد.

هنوز اطلاعی از تعداد واحد‌های اجرایی به کار رفته در گرافیک هاسول در دست نیست. اما قدرت گرافیکی به نمایش در آمده از یک بازی در کنفرانس
IDF
، از سرعت دوبرابری هاسول در بخش گرافیک بدون افزایش مصرف انرژی خبر می‌داد. همچنین هنوز، هیچگونه مقایسه‌ای بین گرافیک به کار رفته در هاسول و کارت‌های گرافیک قدرتمند فعلی انجام نگرفته است. اما در صورتی که هاسول توانایی‌های قابل قبولی در بخش گرافیک از خود بروز دهد، خبر خوشایند و بزرگی برای کاربران دسنگاه‌های قابل حمل خواهد بود.
سخن نهایی هنوز تا زمان به کارگیری هاسول در تبلت‌ها و اولترابوک‌ها زمان باقی‌ست و همچنین اطلاعات کافی از میزان قدرت یا کارآیی آن‌ها در دست نیست. اما همین اطلاعات اندک، هر چند در زمینه افزایش قدرت چندان جهش بزرگی را نشان نمی‌دهد،‌ اما در زمینه مصرف انرژی نشان دهنده آغازگر انقلابی تازه در تراشه‌های فعلی باشد.
لینک مرجع